Історія цієї землі розпочалася ще з періоду існування перших поселень бронзової епохи II-I тисячоліття до н.е. І до сьогодення у листи цієї історії писалися пережиті часом події звичайних поселень та битви Великої Війни. Сучасна історія розповідає про невелике поселення Анаталь, далі – велику боротьбу з німецько-фашистськими загарбниками та перемогу морської піхоти в часи Великої Вітчизняної війни. З 11 серпня 1941 року на цій території проходила лінія оборони. 22 вересня був висаджений десант, що захопили дві батареї ворожої дивізії, які обстрілювали порт та м. Одеса. У боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками прийняли участь 415 мешканців селищної ради, з них 195 осіб загинули, визволяючи батьківщину.
І у 1946 році розпочинає листи своєї історії селище Нові Біляри. За легендою селище засновано та збудовано німцями, звідки і іде назва села – за прізвищем ватажка колонії Білляра. У 1974 році Нові Біляри набули статусу «селище міського типу».
На сьогодні селищний голова Новобілярської селищної ради – Налисник Ольга Володимирівна, 23 листопада 1959 року народження, освіта базова-вища, у 1982 році закінчила Одеській державний педагогічний інститут ім. К.Д.Ушинського, отримавши кваліфікацію вчителя математики та фізики. Посіла посаду голови у 1998 році. Позапартійна. Селище Нові Біляри – центр селищної ради, яке розташоване на півдні Комінтернівського району на березі Мало-Аджаликського лиману. Площа селищної ради складає 2414,7763 га. До складу сучасної селищної ради входять три населених пункти: смт. Нові Біляри, с. Булдинка та с.Григорівка. Кількість населення – 1028 осіб.
Територія селищної ради належить до порто-промислової зони порту Южний. Тому на території ради розташовані та будуються промислові підприємства, за рахунок яких вирішується проблема працевлаштування місцевого населення. Але тільки сьогодні такі можливості надають прилеглі підприємства. Усього деяких десять років тому розглядалося питання про знесення смт. Нові Біляри, і його було майже знесено. Основні громадські установи пішли під руйнацію, а саме: лікарня (де був пологовий будинок, який на той час вважався одним із найкращіх на Одещині), палац культури (який був одним із найкращих культурних закладів на Комінтерновщині), а також багатоповерхові будівлі, безліч магазинів, паркові зони та історичні пам’ятки. Незважаючи на це, дружній талановитий колектив селищної ради, працівники якого складають лише жінки, згодом відновив життя у населеному пункті. Хоч це було і нелегке завдання.
Починаючи з 2006 року і до сьогодні Новобілярська селищна рада піклується про селище: прокладені нові дороги та пішохідні доріжки з твердим покриттям, оновлюються водонапорні мережі, тощо.
У смт. Нові Біляри розташована Новобілярська ЗОШ I-II ступенів, в якій навчається 57 учнів. В 2005 році були проведені ремонтні роботи, після чого школа набула цілковито нового вигляду. В 2007 році відбулося урочисте відкриття дитячого майданчика, а згодом, у 2008 році селищна рада попіклувалась про побудову нових дитячих конструкцій. На території селищної ради працює Новобілярське відділення зв’язку, селищна бібліотека, приход Всеукраїнської Греко-Католицької Церкви «Преображення».
В травні 2009 року відбулося відкриття Новобілярської амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Рада забезпечила амбулаторію новим обладнанням.
За культурні цінності селища відповідає Молодіжний центр Новобілярського селищного клубу. Центр розпочав свою діяльність у жовтні 2008 року, і за короткий час при підтримці селищної ради провів велику кількість культурно-масових заходів. Разом центр та рада проводять суспільні роботи по озелененню селища, прибиранню територій, соціологічні роботи з різних питань.
На даному етапі Новобілярська селищна рада розробляє нові проекти: будівництво дитячого садку, облаштування парку відпочинку, повна газифікація селища та оновлення телефонної мережі.
Автор: Кузьменко С.П.